Haber

Bakan Nebati, Enflasyondaki Düşüşün Devam Edeceğini Söylerken “Borsaya Odaklanıyorum” Dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak 2023 enflasyonunu açıklarken baz etkisiyle devam eden düşüş devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bilgileri yorumladı. Bakan Nabati, Borsa’da son dönemde yaşanan hareketlere ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, bugün açıklanan enflasyon verileri öncesinde, “Enflasyonun boynunu Kasım’da, arkasını da Aralık’ta kırdık” dedi.

Nebati yaptığı açıklamada, “Yüksek enflasyon yaşadık. Şu anda tek hedefimiz var, enflasyonu düşüreceğiz. Nasıl indireceğimizi ve adım adım yapacağımızı açıkladık. İncitmeden, kırmadan, dökmeden yapıyoruz. Büyümeden taviz vermeden yapıyoruz. İnsanlar işlerini kaybetmeden önce bunu yapıyoruz” dedi.

Bugün açıklanan verilerin ardından Bakan, “Eldeki veriler enflasyonda en zorlu dönemi geride bıraktığımızı ve önümüzdeki ayların çok daha iyi olacağını gösteriyor” yorumunu yaptı.

twitter.com

Cumhuriyetimizin 100. yılını, yüksek enflasyon sorununu kalıcı olarak çözmüş, dünya ticaretinden daha fazla pay almış, geleceğe güvenle bakan, dinamik ve çok güçlü bir ülke olarak, kaynaklarını kullanarak refahını hızla yükselterek kutlayacağız. en verimli yol. o yaptı.

Bakan Nabati, Bloomberg’e verdiği röportajda seçimden sonra yeniden iktidarda olsalardı faiz politikasında bir değişiklik olmayacağı sorusuna yanıt vererek, şunları söyledi:

Sonuçlarını almaya başladık, bu konuda taviz verilmeyecek.

Bu eleştirilerin kendilerine de ulaştığını belirten Nebati, politika faizi ile enflasyon arasındaki uçurumun kendilerine ulaştığını söyledi.

Nebati, Borsa İstanbul’da 2023’ün ilk ayındaki hareketlerle ilgili olarak “Ameliyat gibi düzeltmeler yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Borsada diplere yayılarak derinleşme için ideal ortamın yaratıldığını ancak döviz tarafında talep oluşturmak için bazı güçlerin iş başında olduğunu söyledi. Yatırımcıların her zaman gözünün önünde olan Sermaye Piyasası Kurumu bünyesinde ‘gerekli çalışmaları her zaman yapıyor’ dedi. Nebati, son günlerde artan volatilite ve sert düşüşlerden zarar gören yatırımcılara da “Konsantre oldum” diye seslendi.

Son dönemde muhalefetin arttığı yabancı yatırımcı tarafı için ise “Seçim bittikten sonra Türkiye’ye gelelim” sözlerini kullanan Nebati, yurtdışındaki yatırımcıların heyecanlı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu