Haber

France 24: Erdoğan’ın HÜDA PAR’a desteğinin bedelini kadınlar ödüyor

Fransa 24 haber sitesi, 28’inci dönem milletvekillerinin yemin ettiği 2 Haziran Cuma günü Cumhur İttifakı listelerinden HÜDA PAR milletvekillerinin meclise girmesinin ardından Türk siyasetine ilişkin bir analiz yayınladı.

Leela Jacinto imzalı analizde, üçüncü dönemde Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a atıfta bulunarak, “Erdoğan HÜDA PAR’ı destekliyor ama bedelini kadınlar ödüyor” denildi. Analizde, “Erdoğan’ın HÜDA PAR ile ittifakı, Kürt oylarını kazanma stratejisinin bir parçasıydı. Ancak kadınlar bunun bedelini ödeyeceklerinden korkuyor” denildi.

‘BU KADINLAR İÇİN SON SEÇİM, OY HAKKIMIZI KAYBEDEBİLİRİZ’

Analizine gerçek adının paylaşılmasını istemeyen bir kadının anlatımlarıyla başlayan Jacinto, Zeynep Alım olarak bahsettiği hanımın “Bu ülkenin siyasetine din hakim; Bu seçim kadınların yaşamlarını ve haklarını değiştirebilir.” Alım, “HÜDA PAR, kadınların oy kullanmaması gerektiğini, tüm kadınların 30 yaşından önce evlenmesi gerektiğini söylüyor. Çok güçlüler ve çok endişeleniyorum” dedi.

Jacinto, 28 Mayıs’ta Diyarbakır’da ikinci tip seçim sandıkları açılırken bir kadının yanına yaklaşarak, “Bu, kadınlar için son seçim. Belki oy hakkımızı kaybederiz. Her şeyi değiştirecekler. HÜDA PAR sayesinde İran gibi olacağız.” Jacinto’ya göre kadın, seçim gecesi, ikinci cinsiyet seçim sonuçları kesinleştiğinde kendisine bir mesaj gönderdi ve haberlerde adının veya kimliğinin geçmemesini istedi. Gazeteciye göre kadının yaygarasının nedeni, seçimin kadınlar kadar başta Kürtler olmak üzere muhalefet açısından da sonuçları olacağıydı.

‘MERKEZİ ÜLKEDE ALAN İHMAL EDİLDİĞİNDE…’

Ülkedeki birçok kadının bu seçim sonuçlarının geçmişin devamından daha beterini getireceğinden emin olduğunun dile getirildiği incelemede, bunun bir nedeninin HÜDA PAR olduğu belirtildi. Jacinto yaptığı analizde, “HÜDA PAR’ın yükselişi, azınlıklara yönelik adaletsizliğin uzun süredir görmezden gelindiği katı bir şekilde merkezileşmiş bir ulusta çevreyi görmezden gelmenin tehlikelerini vurguluyor” dedi.

Cumhur İttifakı’nın HÜDA PAR ile ittifakının kınama ve eleştiri getirdiğinin hatırlatıldığı incelemede, “Devlet tarafından yeterince kabul edilmeyen ve üzerine gidilmeyen yansımaların büyük bölümünün partinin karanlık geçmişinden kaynaklandığı” ifade edildi. “partinin köklerinin Hizbullah’a dayandığı” paylaşıldı. Jacinto, Gaffar Okkan suikastına atıfta bulunarak, “Uzmanlar, Hizbullah’ın Türk güvenlik güçleri tarafından kanlı 1990’larda PKK üyelerini öldürmek için kullanıldığını söylüyor. Devlet, Hizbullah’ı bitirmek için örgüte karşı çıktı. “

‘İTTİFAK’IN STRATEJİK ÖNEMİ 10 YIL SONRA GÖRÜLECEK’

AK Parti’nin serbestleştirme tedbirlerinin ‘yeraltında faaliyet gösteren İslamcı gruplara alan açtığı’ ve ‘HÜDA PAR’ın bu dönemde tüzel kişilik olarak ortaya çıktığı’ belirtilen incelemede, partinin, partiye yönelik iddiaları reddettiği belirtildi. Ancak Hizbullah ile temas kurduğunu söyleyen parti genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Hizbullah’ın ‘terör örgütünü’ ‘terör örgütü’ olarak görmediğini söylediği hatırlatıldı. İncelemede HÜDA PAR’ın erkek şiddeti, kadın ve LGBTİ+ hakları ile 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a ilişkin talepleri ve söylemleri de hatırlatıldı.

‘HÜDA PAR’ın birçok yaklaşımının Erdoğan’ın 14 Mayıs’a giden süreçte elinin çok zayıf olduğu ve bu nedenle HÜDA PAR ile ittifak yaptığı’ düşüncesine yol açtığı görüşüne yer verilen analizde, İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu’nun, ittifakın stratejik öneminin önümüzdeki 10 yılda görüleceği ve bu adımla Türkiye’nin doğu ve güneydoğu siyasetindeki muhafazakarlık ekseninin yeniden harekete geçeceği yönündeki açıklamasına da yer verildi. Analizde, ‘Erdoğan’ın HDP üzerindeki ağır baskılarına rağmen partinin bölgedeki Kürt oyları üzerindeki etkisinin devam ettiği’ belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu